Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

 

Aj preto je koučovanie pokladané za jeden z najúčinnejších nástrojov a spôsobov zvyšovania výkonností manažérov, pracovných týmov, ale i jednotlivcov a rozvíjaní ich potenciálu. Proces koučovania je veľmi univerzálny. Pri koučingu sa aktívne pracuje s ľuďmi, čo je neraz úloha velmi ťažká a náročná.

Svetoznámy kouč manažérov a podnikatelov John Whitmore vo svojej knihe Koučování píše, že koučovanie uvoľňuje potenciál človeka a umožňuje mu maximalizovať jeho výkon tým, že odstráni vnútorné bariéry. Niekto ich nazýva strachom, niekto obavami, niekto nízkym sebavedomím alebo nízkou sebadôverou. V okamihu, kedy kouč odstráni vnútorné prekážky, klesne vplyv tých vonkajších natoľko, že sa stanú zvládnuteľnými.

Často sa však stáva, že koučing je definovaný a vnímaný ako terapia, konzultácia, tréning alebo mentoring. Ale nie je to tak. Terapeut Vám ponúkne riešenie ako zmeniť postoj. Konzultant Vám ponúkne postup na vyriešenie situácie. Tréner naučí zručnostiam, ktoré sa už pri určitých činnostiach, prípadne procesoch osvedčili a mentor učí vlastným príkladom na základe jeho špecifických skúseností.

A kto je kouč?

Kouč nemá vopred pripravený rozhovor ani prezentáciu. Kouč nehodnotí, nedáva nové rady, nápady ani nové myšlienky. Kouč nepotrebuje o klientovi vedieť všetko o oblasti, v ktorej klienta koučuje. Je to práve oveľa lepšie, ak o nej kouč vie veľmi málo. Kouč je expertom na vedenie rozhovoru a je stále v pozícii partnera – v partnerskej spolupráci kouča a klienta.

Kouč prostredníctvom koučovacích otázok pomáha rozvíjať vlastné zdroje klienta, podnecuje premýšľanie klienta a dopomáha klientovi si jasnejšie uvedomiť súvislosti a jeho silné stránky. Kouč povzbudzuje prekonávať hranice schopností klienta a využíva chyby ako príležitosti naučiť ľudí niečo nové. Skutočné koučovanie je také, kde agendu/tému si určuje sám klient.

Koučing je proces, počas ktorého prebieha uvoľňovanie a posilňovanie ľudského potenciálu na dosiahnutie určitého cieľa, prostredníctvom odstraňovania vnútorných bariér. Koučing je použiteľný v akejkoľvek oblasti života – či už je to kariéra, rodina alebo zvyšovanie výkonu –všetko zamerané na budúcnosť. Koučing je považovaný za jeden z najlepších spôsobov, ako dosiahnuť pozitívne zmeny a trvalé výsledky, a ako zlepšiť svoju osobnú a profesionálnu efektívnosť.

Cielom koučingu je teda „pomáhať“ iným. Ide však o vzájomný, ľudský a často veľmi obohacujúci proces. Kouč tým, že aktívne s druhým človekom pracuje – snaží sa v ňom naštartovať proces pozitívnych zmien v živote. Dať mu impulz sebavedomia / takpovediac naštartovať ho v aktuálnej situácii do pozitívnejšej budúcnosti.

Koučovanie by sme prirovnali k akejsi ceste, na ktorej ako koučovia dôverne poznávame druhých ľudí, ale aj samých seba. V koučovaní berieme klienta ako experta na jeho vlastný život“ – teda sa vzdávame tendencií akokoľvek mu v jeho napredovaní radiť, usmerňovať ho či veci za neho riešiť.

A o čom je samotné koučovanie ? Z nášho pohľadu ide o vstup do hlbín motivácii a hľadaní silných stránok klienta. Umením kouča je tieto jeho silné stránky takpovediac podchytiť a naštartovať. Koučovanie sa tak stáva partnerskou komunikáciou – otázok a hľadania odpovedí (na strane koučovaného), ktorého sprevádza odborník-kouč.

Predpokladom koučovania sú v celom procese nielen odborné vedomosti, ale aj osobnostné kritéria (pr. zrelosť kouča). Dôležitými prvkami v koučingu sú ďalej dôvera vo vzťahu, otvorená komunikácia, partnerský a nedirektívny prístup či akceptácia klienta pri jeho rozhodovaní sa a výbere riešení. Princípy koučovania sú okrem iného podrobne zachytené aj v tzv. etickom kódexe (ICF).

Pozitívny záver / ukončenie koučingu je znamením toho, že klient vďaka vzájomnému“partnerskému procesu“- už viac nepotrebuje službu kouča.

Chcete sa dozvedieťv tejto oblasti viac ? Našli ste pri čítaní priestor a možnosti na ďalší rozvoj a rast ? Ak hľadáte odpovede na podobné otázky, resp. máte záujem investovať do ďalšieho rozvoja - sme tu pre Vás: TvojKouč.sk

Konzultacie

 

TvojKouč.sk | rozvojové centrum®
Ventúrska 13,  811 01 Bratislava
Info Linka: +421 905 485 153

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web:  www.TvojKouc.sk

Výnimočný servis a klientský prístup

Ak máte záujem o odborný kariérny rast či osobnostný rozvoj, ste na najlepšej adrese. Skúsený tím poradcov, lektorov a koučov je pripravený Vaše vedomosti a zručnosti  rozvinúť na maximum. Kurzy a školenia Vám ušijeme na mieru. Kontaktujte nás - sme tu denne pre Vás - od 08.00 h. do 20.00 hod. Radi Vám poradíme: 0905 485 153