Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

 

V čom sa teda skutočne líši koučovanie od iných metód a prístupov v práci s ľuďmi ? Kedy je na mieste poradenstvo, kedy terapia, kedy konzultácia, mentoring či supervízia ? V krátkosti teda o koučovaní, v práci s ľuďmi platí následovné: koučovanie je založené na princípe, že všetci sme plne zodpovední za svoj život a za výsledky, ktoré dosahujeme. Kouč vám nebude radiť, čo konkrétne musíte urobiť. Tiež nemôžete očakávať od kouča, že kroky k vášmu cieľu urobí za vás. Keby tak spravil, ochudobnil by vás o vašu zodpovednosť a o vašu “moc” riešiť veci.

Koučing je totiž o hľadaní ciest, ako byť spokojnejším, výkonnejším, motivovanejším alebo “iba” jednoducho lepším človekom. Koučovanie je hlavne o hľadaní tej správnej motivácie a o nájdení takej konštelácie momentov, v ktorých nám idú veci “samé od seba” a my z nich máme veľkú radosť. Často si však ľudia koučovanie pletú s inými pomáhajúcimi profesiami. Pozrime sa detailnejšie na to, čo nie je koučovanie. rady či príkazy ? to nie je koučovanie! Koučing nie je o radách a príkazoch, je to partnerská spolupráca v prostredí vzájomnej dôvery a podpory.

Kouč nerieši problémy ale hľadá s Vami riešenia. Koučovanie je pre každého, tak pre jadrového fyzika ako aj pre mladého maturanta. Kouč nepotrebuje mať Vaše znalosti. Vy ste expertom na svoj život, kouč je expertom na kladenie otázok a na vedenie koučovacieho rozhovoru. nie je to poradenstvo Niekedy je koučing mylne považované za klasické poradenstvo.

Koučing nás sprevádza riešením reálnych problémov v praxi. Pomáha nájsť odpovede na naše vlastné otázky, na našu konkrétnu situáciu, v ktorej sa nachádzame. V tom sa koučing najviac líši od klasického vzdelávania a školení, pri ktorých sme väčšinou iba informovaní o teórii a prezentujú sa skúsenosti iných. Ide o pomerne mladú profesiu, ktorá vznikla v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Najviac sa rozšírila koncom deväťdesiatych rokov. Dnes sa s pojmom koučovanie stretávame takmer na celom svete a v rôznych odvetviach. Zhruba pred 15 rokmi sa toto remeslo objavilo aj v našich končinách. Koučing je vašim majákom.

Koučing je vašim majáko V súčasnosti nájdeme na Slovensku rôzne druhy koučovania. Jedna hlavná línia čerpá zo skúsenosti z manažmentu a vzdelávania sa u Johna Whitmora a Marilyn Atkinson. Tento smer koučovania zahrňuje predovšetkým poznatky z neurolingvistického plánovania, náuky o fungovaní mozgu až po komplexnú metodológiu koučingu. Druhá veľká skupina koučov pracuje na základe systematického koučingu. Ja osobne som ochutnal koučovanie z oboch súdkov a pri mojej práci používam kombináciu týchto poznatkov spojenú s mojimi dlhoročnými skúsenosťami z predaja a manažmentu.

Koučing je partnerstvo s klientom v tvorivom procese provokujúcom jeho premýšľanie a inšpirujúcom ho k tomu, aby maximalizoval svoj osobný a profesionálny potenciál. Koučing vnímam ako nástroj na rozšírenie a posilnenie osobného aj pracovného potenciálu. Je to proces, kde sa pri rozhovoroch s koučom dopracujete k riešeniam a odpovediam na otázky týkajúce sa rôznych (dokonca si dovolím tvrdiť, že všetkých) oblastí života. Keď ale spomínam rozhovor, určite tým nemyslím psychologické poradenstvo. Koučing určite nie je terapiou, ani konzultáciou či mentoringom.

Správny kouč by mal v procese s klientom povedať: ...ja Vám totiž ako kouč nepoviem, ako máte postupovať. Nedostanete odo mňa žiadne rady ani vám nebudem podsúvať moje skúsenosti. Všetko je to o Vás! Koučing vás navedie na riešenie na základe Vašich skúsenosti. Nájdete vlastné odpovede a vlastnú motiváciu. Vytýčite si cieľ, ktorý aj úspešne dosiahnete. A to vďaka Vašej aktívnej účasti na celom procese riešenia Vašich otázok, počas ktorého získate nové inšpirácie, ktoré budete vedieť ihneď zúžitkovať v praxi.

Spoločné je iba zameranie sa na efektivitu práce, výkonnosť jednotlivca, stanovenie si cieľov a plánovanie akčných krokov. Poradenstvo je však oveľa direktívnejšie a skôr sa pri ňom hovorí ostatným, čo majú či musia urobiť. Popri tom sa kouč snaží počas koučovania prebudiť klientov vlastný potenciál a podporiť jeho vlastné rozhodnutia.

Konzultant je zvyčajne expertom v nejakej oblasti, odpovedá na odborné otázky klientov a predkladá hotové návrhy a riešenia. nie je to školenia ani tréning Klasické školenia majú vopred pevne stanovený program, aby sa dosiahlo predania daného obsahu informácií vo vopred stanovenom čase. Ide zvyčajne o predanie vedomostí a zručností. Koučovanie je oproti tomu oveľa pružnejšie, je závislé na cieľoch koučovaného. Pri tréningu účastníci

Ako ste na tom Vy, našli ste niekde priestor a možnosti pre svoj rast ako vedúci alebo manažér ? Ak hľadáte odpovede na podobné otázky, resp. máte záujem investovať do rozvoja seba samého, alebo svojich spolupracovníkov - sme tu pre Vás: TvojKouč.sk

Konzultacie

 

TvojKouč.sk | rozvojové centrum®
Ventúrska 13,  811 01 Bratislava
Info Linka: +421 905 485 153

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web:  www.TvojKouc.sk

Výnimočný servis a klientský prístup

Ak máte záujem o odborný kariérny rast či osobnostný rozvoj, ste na najlepšej adrese. Skúsený tím poradcov, lektorov a koučov je pripravený Vaše vedomosti a zručnosti  rozvinúť na maximum. Kurzy a školenia Vám ušijeme na mieru. Kontaktujte nás - sme tu denne pre Vás - od 08.00 h. do 20.00 hod. Radi Vám poradíme: 0905 485 153